Muzeum Čtyřlístek Doksy - 35 km, autem

02.07.2019

Muzeum Čtyřlístek se nově přestěhovalo do Dokského zámku

Děti, které mají rády komiksové příběhy čtyř zvířátek - fenky Fifinky, prasátka Bobíka, kocoura Myšpulína a zajíce Pindi, jistě okouzlí Muzeum Čtyřlístek v Doksech, které bylo otevřeno v prosinci 2012. V Doksech má autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček chalupu a příběhy populárních postaviček se odehrávají právě v této krajině a blízkém okolí.

Dozvíme se vývoj Čtyřlístku od počátků až po současnost. Pro děti je v Muzeu Čtyřlístek připravena interaktivní expozice, koutky na tvořivé dílny, počítačová a promítací technika. Děti se zde setkají se zvířátky v téměř životní velikosti a při jejich oblíbených činnostech. K dispozici jsou též časopisy, které je možné si na místě pročíst.

Otevírací doba

Po předchozí domluvě je možné navštívit muzeum i mimo otevírací dobu, viz rezervační systém.Komentované prohlídky probíhají pouze mimo otevírací dobu muzea. V červenci a srpnu komentované prohlídky neprobíhají.

Mají své poštovní známky, celovečerní film, a dokonce i muzeum. O kom je řeč? No přeci o Čtyřlístku - Fifince, Bobíkovi, Myšpulínovi a Pinďovi!

Je to již více jak 40 let, kdy Jaroslav Němeček vdechl život těmto čtyřem postavičkám a vznikl tak jedinečný český komiks. A není tajemstvím, že předobraz komiksu našel Jaroslav Němeček v Doksech a v jejich blízkém okolí, neboť Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz.

Proto není divu, že právě v Doksech vzniklo v půdních zrekonstruovaných prostorách Městské knihovny Doksy Muzeum Čtyřlístek, jediné v České republice.

V muzeu je stálá expozice věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek. Dozvíte se zde, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří. Obliba postaviček Čtyřlístku oslovila i Českou poštu a ve spolupráci s Jaroslavem Němečkem vydala v roce 2010 první poštovní známku s postavičkou Čtyřlístku, a sice s Fifinkou. V současné době mají svou poštovní známku všechny postavičky Čtyřlístku. Proto také tématu Čtyřlístek na poštovních známkách je v muzeu věnována velká pozornost.

Vzhledem k značnému zájmu o stará vydání Čtyřlístku začaly od roku 2002 vycházet reedice starších příběhů ve velkoformátovém vydání, v tzv. Velkých knihách. Do současnosti jich vyšlo devět a další tzv. Zlatá kniha Čtyřlístku se křtila při otevření Muzea Čtyřlístku. Čtyřlístek jde samozřejmě i s dobou, proto jsou v muzeu dětem k dispozici různá cédéčka s tématem Čtyřlístku, čtyřlístkovské počítačové hry apod. Jedna část expozice je také věnována filmové adaptaci Čtyřlístku.

Raritou muzea je mimo jiné i to, že se zde můžete setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně či spatříte Myšpulínovy vynálezy. V muzeu je i místo na kreslení, prostor pro besedy, přednášky, minivýstavy.

Doksy jako Třeskoprsky

Dnes již není žádným tajemstvím, že dějištěm proslulého českého komiksu Čtyřlístek jsou Doksy, Máchovo jezero a Bezděz. Manželé Němečkovi zakoupili v roce 1968 chalupu poblíž Doks. Zdejší kraj je natolik okouzlil, že se rozhodli zasadit děj Čtyřlístku právě do okolí města Doksy. Ovšem domeček, ve kterém postavičky žijí, je karikaturou rodného domu Jaroslava Němečka v Modřanech.

V příbězích Čtyřlístků se tedy z Máchova jezera stává rybník Blaťák, z města Doksy Třeskoprsky a strašidla nás nestraší z Bezdězu, ale z Bezzubu.

Historie čtyř přátel Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil 24-letý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly.

Sešity Čtyřlístek vycházely nejdříve jen jako dobrodružství Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína. Později byly provázeny dalšími komiksovými seriály, a tak se připojili i noví hrdinové: Alenka a Vašek, Polda a Olda, Strašidelný pradědeček, Káťa a Škubánek, Sherlock Holmes, Příběhy profesora Semtamťuka, Koumes a mnoho dalších. Již několik let je součástí každého čísla i některá z příhod dinosaura Rexíka.

Příběhy Čtyřlístku vycházely v časopisecké edici Knihovnička Čtyřlístek 8-9x ročně a jeho náklad se koncem 80. let vyšplhal na 220 tisíc výtisků v jednom vydání. I při tomto vysokém nákladu zůstal Čtyřlístek podpultovým zbožím. Stal se skutečným kulturním fenoménem.

V roce 1990 vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek pokračující v tradici. Dnes vychází Čtyřlístek 20-krát ročně a mimo hlavní časopis se objevují jeho hrdinové i v magazínu Čtyřlístek Speciál (1993 - dnes) nebo Čtyřlístek CD-Romek (2001 - 2005). Každoročně vycházejí tři až pět knižních titulů, jeden z nich vždy s původními novými příběhy. Další tituly a novinky naleznete na stránkách Čtyřlístku www.ctyrlistek.cz. Čtyřlístek je časopis pro celou rodinu, čtou si ho i lidé důstojných povolání, dávno odrostlí dětské literatuře.

Čerpáno ze stránek Muzeum Čtyřlístek

Zde najdete cestu do muzea Čtyřlístek Doksy