Panská Skála u Kamenického Šenova - 12 km, kolo, auto

19.08.2020

Panská skála, neboli Čertovy varhany. Kdo by neznal tuto čedičovou skálu. Kdo si nevzpomíná, tak si určitě vzpomene na pohádku Pyšná princezna. Tento čedičový útvar leží v obci Prácheň.

Právě zde se filmovaly legendární scény z pohádky Pyšná princezna. Panská skála je dnes význačnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou. Půvabná skála je situována několik metrů od silnice u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova. Je to vulkanický čedičový útvar a od roku 1895 také nejstarší geologická rezervace u nás.

Panská skála je vytvořena z pěti- až šestibokých sloupců, které jsou uspořádány svisle a šikmo a jsou dlouhé až 12 metrů. U skály je malé romantické jezírko, vzniklé z vytěžené jámy a zalité dešťovou vodou. Skály vypadají jako píšťaly varhan, proto se jim lidově říká Varhany.

S postupnou těžbou by Panská skála určitě zanikla, o její zachování se zasloužila celá řada osobností včele s Josefem Emanuelem Hibschem. Z vrcholu Panské skály je překrásný výhled do okolí.

Přístupnost

Ke skále se dostanete po zelené a žluté turistické trase z Kamenického Šenova. Délka cca 1, 5 km. Z Kamenického Šenova vede ke skále také cyklostezka. Skála je volně přístupná po celý rok.

Parkování

U skály je také větší parkoviště a informační centrum.

Zde najdete cestu na Panskou skálu.