Pravčická brána - 38 km, auto

22.04.2020

Národní přírodní památka Pravčická brána (německy Prebischtor) je skalní oblouk vzniklý v pískovci, který se nachází na území Národního parku České Švýcarsko nedaleko obce Hřensko v okrese Děčín. Skalní brána je 16,5 m široká a 16 m vysoká, což z ní dělá největší přirozenou skalní bránu v Evropě.

Národní památka je chráněna od roku 1963. Dříve bylo možné po oblouku brány volně chodit, což mělo následky urychlení erozních procesů. V současnosti je vstup na vrcholek brány přísně zakázán. K bráně vede značená turistická cesta a samotná brána se nachází v placeném areálu, v němž se nachází restaurace, muzeum (v zámečku Sokolí hnízdo) a občerstvení.

Pravčická brána je tvořena jedním obloukem, který měří u dna pilířů 26,5 m s výškou od základny ke klenbě dosahující 16 m, šířka brány se pohybuje mezi 7 a 8 m. Nejužší místo brány je silné pouhé 3 m. Vrcholová plošina brány je nad dnem ve výšce 21 m.

Skalní útvar vznikl (stejně jako Labské pískovce) jako výklenek během druhohor na dně moře, je proto tvořen pískovcem. Současnou podobu dostala Pravčická brána během milionů let vlivem zvětrávání, jež bylo způsobeno větrem, deštěm, sluncem a rostlinnou aktivitou.

V roce 1982 byl vstup na Pravčickou bránu pro veřejnost uzavřen a brána byla vyztužena speciální směsí s pryskyřicí, která by měla zpomalit erozi.

Zde najdete cestu k Pravčické bráně